1-    عملیات تسطیح قله و امور طراحی و احداث مسیر دسترسی به سایت رصد خانه ملی ایران

طرح رصدخانه ملی ایران در سال 1378 به عنوان یکی از طرح‌های کلان علمی در شورای پژوهش‌های کشور مطرح شد و مکان‌یابی رصدخانه از همان سال‌ها آغازگردید.

مدیریت ساخت این رصدخانه با پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است. این طرح از متخصصان متعددی در حوزه‌های مختلف مهندسی و علمی بهره می‌برد. بخشی از مطالعات مرحله اول آن در سال ۸۹ توسط مشاور سازه و مطالعات تکمیلی مرحله اول و طراحی آن توسط مهندسین مشاور هرم پی انجام گردید ، نظارت اجرای راه دسترسی به سایت باشرکت  طرح نو اندیشان پارس و پیمانکارطراحی و اجرای آن شرکت زرین سپاهان است که این پروژه هم اکنون  در دست انجام می باشد.

اقدامات اوليه مكانيابي از سال 79 آغاز گرديد. در ابتدا با همكاري سازمان هواشناسي ، 300 منطقه با قابليت آب وهوايي مناسب براي ساخت رصدخانه در كل ايران مشخص شد. و پس از غربال اوليه 33 نقطه از بين 300 منطقه گزينش گرديد. گروه مكانيابي با حضور در اين 33 نقطه و بررسي وضعيت آلودگي نوري در حال حاضر و گسترش آن در چند سال آينده و همچنين اندازه گيري ميزان تلاطم جو در سطوح فوقاني كه به آن پارامتر مشاهده نيز مي گويند. 4 نقطه از اين بين را مناسب تشخيص داد.اين چهار نقطه ارتفاعات نزديك كرمان، بيرجند، قله دينوا، و قله كلاه برفي حدفاصل استان اصفهان و استان قم در نزديكي روستاي قهرود كاشان بود. پس از حدود 2 سال اندازه گيري پارامتر مشاهده جوي در اين مناطق ، دو نقطه اي كه در نزديكي كاشان بود مناسب تر تشخيص داده شد. اما به جاي قله كلاه برفي با قله ديگري در نزديكي آن يعني قله گرگش با قله دينوا از نظر شرايط جوي همچون سرعت باد مقايسه شد. اگرچه در ابتدا قله دينوا اعلام گرديد ولي با بررسي هايي كه طي 2 سال اخير انجام گرفته در نهايت قله 3300 متري گرگش در نزديكي روستاي كامو از توابع شهرستان كاشان به عنوان گزينه نهايي در نظر گرفته شد. تلسكوپ این طرح با قطر آينه سه متر و چهل سانتيمتر اولين تلسكوپ پژوهشي كشور خواهد بود..

عملیات تسطیح قله که توسط شرکت زرین سپاهان  ودر ارتفاع 3300 متری در حال انجام است بلحاظ طراحی و اجرا یکی از شاخص ترین و پر اهمیت ترین در نوع خود میباشد .10 متر از ارتفاع قله در فضا ی به مساحت حدود 1000 متر مربع بوسیله مواد منفجره و ماشین آلات سنگین راهسازی و به حجم  حدود 3000 متر مکعب در مدت دو هفته جهت اجرای فنداسیون تلسکوپ تسطیح گردید

اجرا ی راه  دسترسی این سایت بلحاظ هندسی و محدویت های طراحی در اجرای شیب های طولی و قوس های افقی شرایط سخت آب و هوایی که قریب 9 ماه از سال این سایت  را در برمیگیرد ، و جنس مصالح سخت و خورنده که باعث استهلاک شدید ماشین الات راهسازی شده و هچنین موانع موجود از جمله  توقف فعالیت راهسازی در 700 متر آخر مسیر بلحاظ هماهنگی های لازم با  سازمان حفاظت محیط زیست این سایت  را تبدیل به یک پروژه ویژه نموده است.

با وجود مشکلات پیش رو و همچنین کمبود اعتبارت مالی پروژه ، شرکت زرین سپاهان با تمام توان و بدون وقفه عملیات راهسازی این سایت را  پیش می برد و اکنون از نظر پیشرفت کار  فیزیکی در حدود 80 درصد میباشد که از مسیر 11 کیلومتر ی محور 8/5 کیلومتر آسفالت و زیر سازی مابقی مسیر تا 65 درصد پیشرفت داشته است

مقادیر کلی پروژه عبارت است از :

-         قریب به یک میلیون متر مکعب خاکبرداری شامل سنگبرداری با ماشین آلات سنگین راهسازی و همچنین انفجار با مواد سوزا

-         حدود پانصد هزار متر مکعب خاکریزی  ، بیس و آسفالت

-          اجرای ابینه فنی شامل 4 دهانه پل و نزدیک به هزار متر دیوار های حائل و ضامن .

 

اطلاعات تماس

تلفن:  2الی36265991 - 031

نمابـر:  36268976  031

آدرس: اصفهان خیابان محتشم کاشانی ساختمان پردیس

 info@zsco.com

محل دفتر مرکزی


©2019 کامراد پژوهان پارس